ŽIVOTNÍ PROSTŘEDÍ > Příroda, krajina a zeleň > Památné stromy

Na Den stromů 20. října budou prezentovány pražské památné stromy

 Den Stromů 2010, akce v SEV HMP Toulcův dvůr

Ve středisku ekologické výchovy hl. m. Prahy Toulcův dvůr v Hostivaři bude na Den stromů probíhat tradiční hravé i poučné odpoledne. Připravena bude i výstava o památných stromech v Praze.
  
Den stromů se u nás slaví od roku 2000, kdy se navázalo na starou tradici stromových slavností, které byly pořádány okrašlovacími spolky. Říjnový termín byl zvolen proto, že je to vhodné období pro sázení stromů, ale jedním z dalších důvodů bylo, že jsou stromy v tomto období snad nejkrásnější.
Společně s námi se slaví Den stromů ve stejný termín i na Slovensku a v Polsku. Ovšem svátek stromů je rozšířen po celém světě.
Úplný prvopočátek bychom hledali ve Spojených státech. První Den stromů připadl na 10. dubna 1872.

Během odpoledne si návštěvníci budou moci v tvořivých dílničkách vyrobit drobnosti z přírodnin, ale setkají se i s řezbáři a mohou si vyzkoušet práci se dřevem a dozvědět se spoustu zajímavostí.

Prohlédnout si bude možné výstavu o pražských památných stromech. Na jednom místě budou vystaveny všechny informační tabule, které byly během léta instalovány u vybraných památných stromů nebo jejich skupin. Přinášejí spoustu nových informací a prostřednictvím dobových fotografií propojují minulost se současností.
Připraveny budou i mapy se zakreslenými památnými stromy, na kterých si bude možné najít nejbližší strom vašeho bydliště. Ukázány budou také doporučené cyklistické trasy, které spojují památné stromy v okrajových částech metropole.
Prezentovány budou internetové stránky www.prazskestromy.cz, kde jsou komplexní informace o památných stromech Prahy. V 16:30 proběhne vyhlášení tématické fotografické soutěže. Výstava bude doplněna fotografiemi chráněných jedinců v různých ročních obdobích. Na návštěvníky čekají i mnohá další překvapení, například 333 příchozích na výstavu obdrží sladký dárek.

 

Program pro veřejnost probíhá odpoledne od 14 do 18h. Výstavu o památných stromech je možné navštívit i v dopoledních hodinách, po dohodě na emailu prazskestromy@seznam.cz

Doprava: u areálu je autobusová zastávka Toulcův dvůr, kam jezdí autobusy č. 175 a 177 od stanice metra A Skalka nebo metra C Opatov.
   
Více informací k akci na www.prazskestromy.cz nebo www.toulcuvdvur.cz
Další informace k památným stromům v Praze naleznete na těchto stránkách ENVIS v části Příroda - Památné stromy

malá fotogalerie vybraných pražských památných stromů

Památný dub letní při ulici Střelničná v Kobylisích  Památný dub letní na hrázi Podleského rybníka u Uhříněvsi  Památná lípa srdčitá v ulici Krnská ve Kbelích

1. Památný dub letní při ulici Střelničná v Kobylisích; foto: Aleš Rudl
2. Památný dub letní na hrázi Podleského rybníka u Uhříněvsi; foto: Aleš Rudl
3. Památná lípa srdčitá v ulici Krnská ve Kbelích; foto: Aleš Rudl

Tisk 11.10.2010 | Jiří Stach | Přečteno: 33548 x
 
 
Powered by PubliX  |   Kontaktujte nás  |  Grafická verze  |   Mapa serveru  |  Prohlášení o přístupnosti  |  Tisk  |  E-mail  |  RSS
Nahoru