ŽIVOTNÍ PROSTŘEDÍ > Příroda, krajina a zeleň > Archiv starších článků

Obnova významných pražských parků pokračuje

 
I přes poměrně složitý proces projednávání většiny nových projektů pokračuje i v letošním roce postupná obnova významných pražských parků, jakými bezesporu je Královská obora, komplex zahrad vrchu Petřína, obora Hvězda, Letenské sady a park na vrchu Vítkově.
Odbor ochrany prostředí Magistrátu (který v červenci t. r. vznikl sloučením odboru městské zeleně a odboru životního prostředí), v tomto roce věnuje pozornost zejména stavebnímu vybavení parků, ale i poměrně rozsáhlým úpravám jejich vegetace. Úpravy parků probíhají pod bedlivou kontrolou veřejnosti – tedy budoucích uživatelů. Na rekonstrukce dohlížejí mimo jiné i památkáři a ochránci přírody.
Naším cílem je zachování charakteristického rázu parků při hledání možností jejich dalšího využití pro rekreaci obyvatel i návštěvníků Prahy.

 

hráz na malé řičceKupříkladu Královská obora se na severu v okolí Malé říčky „rozrůstá „ o další plochy, které se po letošní rekultivaci, v příštím roce změní v louky a porosty. Alespoň částečně se tak snažíme vynahradit újmu, kterou Královská obora utrpěla při povodni. Vždyť zde ještě v tomto roce na její následky uschlo více než 200 stromů…. Nejen z tohoto důvodu je vegetaci parku věnována naše zvýšená pozornost. I za pomoci horolezecké techniky zde probíhají arboristické práce na stávajících stromech a vysazují se nové dřeviny. Jenom nových azalek a rhododendronů je zde téměř 1000 ks. Tyto atraktivní dřeviny žel musíme, po neblahých zkušenostech z minulosti, upoutávat kovovými konstrukcemi.
Abychom napomohli kvalitní práci zahradníků, rekonstruovali jsme letos v parku za Gotthardskou bránou objekt č. p. 11. Málokterý z návštěvníků obory tuší, že tento objekt sloužil ještě v dobách místního chovu lovné zvěře, jako bydliště oborníka, který pečoval o původní, výborně zazvěřenou oboru. Po zrušení chovu zvěře měl tento památkový objekt  různý účel včetně bytového, jako tomu bylo do povodní v roce 2002, kdy byl prakticky celý zatopen. 
Po projednání změny využití objektu, jsme museli nově všechny sítě, omítky i střechu. Zahradníkům bude sloužit i renovovaný prostor v podkroví s pohledem na původní trámoví. V přízemí je vlastní sociální a hospodářské zázemí zahradní údržby. Intenzivnímu využití sklepa částečně brání vysoká vlhkost neizolovaného zdiva. Renovovaný objekt i nový hospodářský dvůr chrání nové oplocení. Věříme, že provedená rekonstrukce působí na návštěvníky obory kompaktním a optimistickým dojmem a dokumentuje, že i velmi staré památkové objekty lze nově využít při zachování jejich původních stavebních parametrů.
Rekonstrukci a dostavbu teprve čeká objekt č. p. 2, který návštěvník nalezne nad centrální částí Královské obory, nedaleko od  vyústění Rudolfovy štoly. Tento objekt má celkem zajímavou historii – v roce 1899 byla na místě dnešního č. p. 2 postavena dvoulodní vozovna tramvaje (dnes končí u Výstaviště) s dvěma vyššími halami pro vozy tramvají, opravnou a nízkou přízemní čekárnou cestujících. Právě tato čekárna se jako jediný objekt z původní konečné tramvaje dochovala do dnešních dnů. Čekárna v minulých desetiletích sloužila jako zázemí zahradní údržby. Živelně zde vznikla řada navazujících provizorních staveb, které však nerespektují význam parku z žádných hledisek. Zůstane proto zachována pouze původní zděná budova čekárny, jejíž památková hodnota je nezpochybnitelná. V kontextu historické vozovny se dostaví objekt ve kterém návštěvníci naleznou v této části parku chybějící sociální zázemí (WC) a občerstvení. Sociálním zázemím se do konce roku vybaví i nové dětské hřiště Kaštánek, které jsme v minulém roce za přispění veřejnosti  zbudovali v severní části obory.
Síť dětských hřišť doplňuje i nové, malé keramické hřiště, které je součástí herního programu Královské obory.
Abychom nalezli optimální řešení pro rozsáhlé území dna bývalého Rudolfova rybníka (v centrální části parku) byla v letošním roce vypsána architektonická soutěž. O výsledcích této soutěže Vás budeme informovat.

 

 

Tisk 10.11.2005 | | Přečteno: 18659 x
 
 
Powered by PubliX  |   Kontaktujte nás  |  Textová verze  |   Mapa serveru  |  Prohlášení o přístupnosti  |  Tisk  |  E-mail  |  RSS
Nahoru