ŽIVOTNÍ PROSTŘEDÍ > Příroda, krajina a zeleň > Archiv starších článků

Praha se úspěšně prezentovala na mezinárodní soutěži měst a obcí

 

V listopadu tohoto roku proběhlo ve španělském městě La Coruňa finále mezinárodní soutěže měst a obcí The International Awards for Liveable Communities.The International Awards for Liveable Communities je mezinárodní soutěž měst a obcí, která je zaměřena na environmentální řízení a tvorbu městského prostředí. Cílem této soutěže je podpořit nejlepší projekty, které podporují ekologicky udržitelnou obec.

 

silver awardSoutěž The LivCom Awards má pět kategorií a projekty jsou posuzovány z následujících hledisek: tvorba krajiny, kulturní dědictví, ekologicky citlivá praxe, udržitelnost komunity a plánování pro budoucnost. Na základě vyhodnocení splnění těchto kritérií jsou pak vybrána města, která jsou prezentována ve finále. Praha se v červnu 2005 přihlásila do soutěže s prezentací Péče o zeleň a životní prostředí v hl.m. Praze (pozornost byla věnována především obnově pražských parků a stromořadí, péči o zvláště chráněná území atd.). Na základě posouzení této prezentace odbornou porotou Praha postoupila do finále.

Součástí této soutěže je kromě „soutěže měst“ i „soutěž projektů“: The Environmentally Suistainable projekt Awards. Odbor ochrany prostředí společně s městskou organizací Lesy hl.m. Prahy letos v červnu vypracoval projekt Revitalizace a obnova pražských nádrží. Tento projekt byl porotou také vybrán a postoupil do finále.
Projekt Revitalizace a obnova pražských nádrží byl zahájen již v roce 2003 a v roce 2005 pokračoval čtyřmi významnými stavbami, které byly ve finále soutěže představeny. Jedná se o stavby Obnova původního rybníku v oboře Hvězda, Revitalizace retenční nádrže N1 Stodůlky, Revitalizace Čimického rybníka a Rekonstrukce Velkého Počernického rybníka.

Soutěž The International Awards for Liveable Communities se stala velmi dobrým místem pro prezentaci výsledků, kterých Praha dosahuje v oblasti péče o životní prostředí. Vzhledem k tomu, že soutěže se každoročně účastní města všech kontinentů o různém počtu obyvatel, je účast v soutěži také výbornou příležitostí vzájemně si předat zkušenosti a seznámit se s nejlepšími způsoby ekologického a krajinného managementu, správy kulturního dědictví a perspektivního plánování. V letošním roce se ve španělské La Coruni prezentovalo 53 finalistů z dvaceti zemí celého světa.

Projekty před porotou obhajovali pracovníci odboru ochrany prostředí společně se zástupci městské organizace Lesy hl. m. Prahy. Velkým úspěchem, kterého Praha dosáhla na mezinárodní úrovni, je stříbrné ocenění projektu revitalizace a obnova pražských nádrží. Tento projekt získal stříbrný certifikát.
Účast v soutěži byla podpořena radním pro životní prostředí RNDr. Milošem Gregarem. Finálového setkání měst a obcí ve Španělsku se účastnil člen zastupitelstva hl.m. Prahy Ing. Petr Horák a ředitel Lesů hl. m. Prahy Ing. Václav Kroutil.

Tisk 16.12.2005 | | Přečteno: 18613 x
 
 
Powered by PubliX  |   Kontaktujte nás  |  Textová verze  |   Mapa serveru  |  Prohlášení o přístupnosti  |  Tisk  |  E-mail  |  RSS
Nahoru