ŽIVOTNÍ PROSTŘEDÍ > Nástroje ochrany ŽP > Environmentální vzdělávání, výchova a osvěta > Archiv starších zpráv

12. BIOJARMARK a DOŽINKOVÉ SLAVNOSTI v Toulcově dvoře

Letos v tradičním termínu na konci září proběhnou ve Středisku ekologické výchovy Toulcův dvůr společně dvě velké akce – již dvanáctý Biojarmark ekofarem a Dožínkové slavnosti.  Jejich pořadatelé – Liga ekologických alternativ (lea.ecn.cz) a Toulcův dvůr (www.toulcuvdvur.cz) se po letech, kdy obě podobně zaměřené akce probíhaly odděleně rozhodli spojit své síly a uspořádat společné svátek sklizně a ekofarem.

ekologické centrum toulcův dvůr - biojarmark

Biojarmark bude otevřen již v pátek 16. září ve 14 hodin. Propagačního prodeje na biojarmarku se obvykle účastní na tři desítky  ekozemědělců i obchodníků s biopotravinami. Při nákupu, ale i ochutnávkách se hosté mohou od prodejců dozvědět více o jejich způsobu hospodaření a mohou si smluvit jak pravidelné dodávky  potravin, tak třeba i prázdninové pobyty na statcích v rámci ekoagroturistiky.
Účast přislíbili přední zelináři, ovocnáři, producenti lahodných sýrů a dalších výrobků z kravského i kozího mléka, ale i ti, kdo nabídnou šťávy, mošty, biopečivo, cukrovinky, studené i teplé vegetariánské či naopak masné  speciality. Ani letos nebude chybět přírodě přátelská kosmetika, vyhledávané rožněné skopové, koláče či biopotraviny všeho druhu.
Pro každoroční akcentování jedné z komodit  byla letos vybrána zelenina, k níž se bude vztahovat zvýšená osvěta, poradenství i – letos poprvé – spotřebitelské anonymní testování vybraných druhů, jehož se mohou zúčastnit  návštěvníci.
Biojarmarkové menu bude doplněno návštěvnickými anketami o  titul „superbio“ za nejoceňovanější produkt jarmarku, „král prodeje“ pro  nejsympatičtějšího prodejce a další.

ekologické centrum toulcův dvůr - dožinková slavnost

Setkání ekologických zemědělců s jejich příznivci obohatí v sobotu 17. září Dožínková slavnost, která vyvrcholí v 15 hodin, kdy vjede do dvora našňořený kočár s koňmi a chasou doprovázený průvodem s folklórní muzikou, při níž si lze i skočit v kole. 
Dítka i rodiče si kupříkladu opět budou moci vybrat  z celodenní nabídky tvůrčích dílniček a her inspirovaných tématem dožínek. Děti si zkusí udělat i chlebové placky - od vymlácení obilí až po pečení na ohni. Na nejlepší z účastníků aktivit a soutěží pro nejmenší čekají  symbolické ceny v podobě biopotravin.  Prohlédnout si lze zvířata z farmy i historické prostory dvora - renesanční špýchar a gotický sklep. A jak tajuplně prozrazují organizátoři, nelze v závěrečném odpoledni vyloučit ani další zábavná překvapení.


Brány statku  se otevřenou v pátek 16. září ve 14 hodin a až do večerní tečky  v 19 hodin bude Biojarmark přístupný ZDARMA.
V sobotu 17. září  budou Biojarmark i Dožínky společně probíhat od 10 do 17 hodin – vstupné: dospělí 60 Kč, děti, studenti a důchodci 30 Kč, odstupňované rodinné vstupné: 100 či  160 Kč.


Související informace:

Září bude měsícem biopotravin
Letošní září vyhlašují ekologičtí zemědělci a prodejci biopotravin, sdružení ve Svazu ekologických zemědělců PRO-BIO, měsícem biopotravin a ekologického zemědělství. Oslava ekozemědělství by se měla konat kažodoročně.
Více: Ekolist po drátě, www.mesicbiopotravin.cz

Tisk 19.9.2005 | Jiří Stach | Přečteno: 14506 x
 
 
Powered by PubliX  |   Kontaktujte nás  |  Grafická verze  |   Mapa serveru  |  Prohlášení o přístupnosti  |  Tisk  |  E-mail  |  RSS
Nahoru