ŽIVOTNÍ PROSTŘEDÍ > Nástroje ochrany ŽP > Environmentální vzdělávání, výchova a osvěta > Archiv starších zpráv

Akce připravované na září až prosinec (výběr)

Středisko ekologické výchovy hl.m. Prahy Toulcův dvůr - akce pro veřejnost:

Místo konání akcí a bližší informace o programech:
Středisko ekologické výchovy hl. m. Prahy Toulcův dvůr
Kubatova 1/32, 102 00  Praha 10 – Hostivař
Tel.: 271 750 548; E-mail: info@toulcuvdvur.cz, www.toulcuvdvur.cz
Spojení: ze stanic metra Skalka a Opatov autobusem č. 177 do zastávky Chudenická

 

 

 

 

z činnosti střediska ekologické výchovy toulcův dvůr

 

pondělí 12.9. / CO NÁM ROSTE NA ZAHRÁDCE
Pro každého pěstitele je sklizeň nejkrásnějším obdobím roku. Je tomu tak i u nás! Budeme si povídat o zpracování ovoce, zeleniny či jiných zdravých plodů, které nám příroda nabízí. Dozvíte se, jak vyrobit různé pochoutky z jablíček, hrušek, švestek, bezinek, šípků, dýně, cukety a jakým způsobem uchovat zeleninu. Kromě rad a receptů některé dobroty ochutnáme. Program proběhne ve dvou časech: od 15:00 do 16:45 a od 16:45 do 18:15.
Vstupné: dospělí 30,- Kč, děti, studenti, důchodci 20,- Kč.

středa 14.9. /  VÍME, CO JÍME?
Úvodní přednáška letošního cyklu programu o zdravé výživě na téma „Tvé jídlo budiž Ti lékem“. Krása a význam stolování, úprava jídla a vnitřní nastavení kuchaře. Ukázka přípravy jablečného octa, rozprava o jeho použití v kuchyni, jakož o jeho léčivém působení.
Program proběhne od 9:30 do 12:30 hod. v mateřském klubu Mateřídouška, srdečně ale zveme i zájemce o zdravou výživu z řad širší veřejnosti. Součástí je i procházka biozahrádkou, ochutnávka společně uvařeného jídla, bylinkový čaj, vytištěný recept a další informace.  K dispozici herna a zahrádka pro děti.  Svou účast je nutno vždy nahlásit nejpozději do předcházející středy na tel. 271 750 548.
Vstupné: Dospělý (+0-1 dítě) 120,-; dospělý + 2 děti 160,- Kč.

pá 16.9. a so 17.9.  / 12. BIOJARMARK a DOŽÍNKOVÉ SLAVOSTI
V tradičním termínu v polovině září proběhnou na Toulcově dvoře společně dvě velké akce – již dvanáctý Biojarmark ekofarem a Dožínkové slavnosti. Jejich pořadatelé – Liga ekologických alternativ a ZČ HB Botič – se po letech, kdy obě podobně zaměřené akce probíhaly odděleně, rozhodli spojit své síly a uspořádat společný svátek sklizně a ekofarem.
Samotný Biojarmark bude otevřen již v pátek 16. září od 14:00 do 19:00 hod. Propagačního prodeje se na biojarmarku obvykle účastní na tři desítky ekozemědělců i obchodníků s rozličnými biopotravinami. Letošní Biojarmark bude zaměřen na zeleninu, k níž se bude vztahovat zvýšená osvěta, poradenství i – letos poprvé – spotřebitelské anonymní testování vybraných druhů, jehož se mohou zúčastnit návštěvníci.
Vstupné na páteční program: zdarma.
Setkání ekologických zemědělců obohatí v sobotu 17. září od 10:00 do 17:00 hod. Dožínková slavnost, která vyvrcholí v 15 hodin, kdy vjede do dvora našňořený žebřiňák s koňmi a chasou doprovázený průvodem s folklórní muzikou, při níž si lze i skočit v kole.
Dítka i rodiče si opět budou moci vybrat z celodenní nabídky tvůrčích dílniček a her inspirovaných tématem dožínek. Děti si zkusí udělat i chlebové placky - od vymlácení obilí až po pečení na ohni. Na nejlepší z účastníků aktivit a soutěží pro nejmenší čekají symbolické ceny v podobě biopotravin. Prohlédnout si lze zvířata z farmy i historické prostory Toulcova dvora - renesanční špýchar a gotický sklep
Vstupné na sobotní program: dospělí 60,- Kč, děti, studenti a důchodci 30,- Kč, rodinné I. (1 dosp. + 2 děti) – 100,- Kč, rodinné II. (2 dosp. + 2 děti) – 160,- Kč.

neděle 25.9. /  ZA BEDŘICHEM SMETANOU DO JABKENIC – vycházka
Díky velkému zájmu jsme vyhlásili nový termín již obsazené vycházky z 8.10. Jabkenická obora je opět přístupná, takže pojďme načerpat čerstvé síly na místa, kterými se Mistr nechal inspirovat. Dále vystoupáme na rozhlednu v Hrubém Jeseníku; uvidíme Klepec – žulové balvany a zámecký park v Loučeni. Vzhledem ke špatné dostupnosti pojedeme objednaným autobusem. Všem, kteří se přihlásí na tel.: 271 750 548, sdělíme přesné informace o odjezdu. Přihlášky se přijímají do naplnění kapacity. Koná se za každého počasí!
Účastnický poplatek: Dospělí  320,- ; děti do 12 let – cena  270,- (zahrnuje autobus a lektorné).

sobota 1.10. /  SVĚTOVÝ DEN ZVÍŘAT
Zveme vás na oslavu Světového dne zvířat. V zajímavém programu na vás čeká řada vystoupení, soutěží a aktivit. Uvidíte ukázky práce psů a koní v méně obvyklých oborech. Děti z chovatelského kroužku vás seznámí s našimi zvířaty, případně vám poradí, jak se starat o vašeho domácího mazlíčka. K vidění budou ukázky stříhání ovcí, výroby sýrů, aj. Na zájemce budou čekat kočičky z útulku vhodné k adopci.
Pro vítěze soutěží farmářských, kovbojských a vědomostních je připravena řada cen. Na děti čeká svezení na huculských koních, kontakt s canisterapeutickými psy a drobné dílničky.
V rámci programu proběhne vyhlášení vítězů výtvarné a literární soutěže pro děti „Jak se žije zvířatům s lidmi“ a vernisáž výstavy nejlepších prací.
Hudba a tanec ve stylu irském, country i moderním budou příjemným doplněním programu. Celý den bude otevřena kuchyně s řadou dobrot i pro vegetariány. Program proběhne od 10:00 do 18:00 hodin.
Pořadatel: OS Sraz
Vstupné: dospělí 60,- Kč, děti, studenti a důchodci 30,- Kč, rodinné I. (1 dosp. + 2 děti) – 100,- Kč, rodinné II. (2 dosp. + 2 děti) – 160,- Kč.

pondělí 3.10. /  ZPRACOVÁNÍ LNU
Během odpoledne si vyzkoušíte, co je potřeba všechno udělat než můžete spřádat nit. Malé děti si vypracují pracovní list, dospělí si zapředou na vřetánku. Začínáme v 15:00 a v 16:30 (do 18:00).
Vstupné: 30,- Kč.

úterý 4.10. /  EKOLOGICKÁ DOMÁCNOST? PROČ NE!
Jak na to, aby naše ekologická stopa byla co nejmenší a přitom byla naše domácnost čistá a fungující? Přijďte, poradíme Vám, společně vše vyzkoušíme. Projdeme se také areálem Toulcova dvora. K dispozici je herna pro děti.  Program proběhne od 10:00 do 12:00 hod. v mateřském klubu Mateřídouška, srdečně ale zveme i další zájemce z řad veřejnosti.  Svou účast je nutno vždy nahlásit nejpozději do předcházející středy na tel. 271 750 548
Vstupné: Dospělý (+0-1 dítě) 50,-; dospělý + 2 děti 70,- Kč.

 

ŘÍJEN – MĚSÍC VE ZNAMENÍ OSLAV DNE STROMŮ

středa 5.10. /  VÝROBA KRABIČKY Z LOUBKU
Loubek je pružný, plochý pásek odštípnutý ze dřeva, větve nebo kořene stromu. Předměty vyrobené z tohoto pletařského materiálu jsou velmi pevné, trvanlivé a pěkné. Naučíme vás, jak si z tohoto opomíjeného materiálu udělat pěknou krabičku. Vhodné pro účastníky od osmi let. Program se uskuteční od 16:30 do 18:30. Zájemci hlaste se na tel.: 271 750 548, přihlášky se přijímají do naplnění kapacity.
S sebou: ostrý nůž, kuchyňské prkénko, větší kovové nůžky.
Účastnický poplatek: 100,- Kč (zahrnuje práci lektora a materiál).

středa 12.10. /  VÍME, CO JÍME?
Přijďte si vyzkoušet jak zdravě, chutně a levně zařadit do našeho jídelníčku produkty biologického zemědělství. Tentokrát dostanete návody, tipy a recepty na vaření z podzimní úrody, budeme si také povídat o pohance. Program proběhne od 9:30 do 12:30 hod. v mateřském klubu Mateřídouška, srdečně ale zveme i zájemce o zdravou výživu z řad širší veřejnosti. Součástí je i procházka biozahrádkou, ochutnávka společně uvařeného jídla, bylinkový čaj, vytištěný recept a další informace.  K dispozici herna a zahrádka pro děti.  Svou účast je nutno vždy nahlásit nejpozději do předcházející středy na tel. 271 750 548.
Vstupné: Dospělý (+0-1 dítě) 120,-; dospělý + 2 děti 160,- Kč.

středa 12.10. /  VÝROBA DŘEVĚNÝCH OZDŮBEK
Opětovné setkání s úžasným materiálem – bezem. A nejen s ním! Výroba korálků a jiných drobností zdobených vypalováním a zakuřováním. Vhodné pro účastníky od osmi let. Program se uskuteční od 16:30 do 18:30 hod. Zájemci hlaste se na tel.: 271 750 548, přihlášky se přijímají do naplnění kapacity.
S sebou: malý ostrý nůž, kuchyňské prkénko.
Účastnický poplatek: 120,- Kč (zahrnuje práci lektora a materiál).

čtvrtek 20.10. /  DEN STROMŮ
20. října slaví stromy v České republice svátek. My se v tento den pokusíme zdůraznit význam stromů pro člověka. V dílničkách budete vyrábět předměty ze dřeva, hoblin, kůry, lýka, dýhy a dalších přírodních materiálů. Dozvíte se o léčivé síle stromů, ale i o stromech, které jsou pro člověka jedovaté. Shlédnete malou výstavku. Těšte se! Program proběhne od 14:00 do 18:00 hod. Můžete přicházet kdykoli během odpoledne, nejpozději však v 17:00 h, abyste si vše stihli vyrobit.
Vstupné: dospělí 50,- Kč, děti od 4 let, studenti, důchodci 30,- Kč, rodinné vstupné: 1 dospělý a 2 děti 90,- Kč, 2 dospělí a 2 děti 130,- Kč.

středa 26.10. /  ZDRAVÍ NA DOSAH
Při našem prvním setkání si posvítíme na Naturterapii - oživující a léčivé síly přírody. Také se zamyslíme jak vlastně vzniká nemoc? Je pro nás neodvratným trestem nebo pomocí?  Součástí programu je procházka naším areálem, ukázka jednotlivých terapií, tématický text a bylinkový čaj. Program proběhne od 10:00 do 12:00 hod. v mateřském klubu Mateřídouška, srdečně ale zveme i zájemce z řad širší veřejnosti. Svou účast je nutno vždy nahlásit nejpozději do předcházející středy na tel. 271 750 548.
Vstupné: Dospělý (+0-1 dítě) 120,-; dospělý + 2 děti 160,- Kč.

úterý 1.11. /  EKOLOGICKÁ DOMÁCNOST? PROČ NE!
Jak na to, aby naše ekologická stopa byla co nejmenší a přitom byla naše domácnost čistá a fungující? Přijďte, poradíme Vám, společně vše vyzkoušíme. K dispozici je herna pro děti.  Program proběhne od 10:00 do 12:00 hod. v mateřském klubu Mateřídouška, srdečně ale zveme i další zájemce z řad veřejnosti.  Svou účast je nutno vždy nahlásit nejpozději do předcházející středy na tel. 271 750 548.
Vstupné: Dospělý (+0-1 dítě) 50,-; dospělý + 2 děti 70,- Kč.

sobota 5.11. /  KŘIVOKLÁTSKÝMI LESY – vycházka
Procházka krásnými lesy v pozdním podzimu. Všem, kteří se přihlásí na tel.: 271 750 548, sdělíme přesné informace o odjezdu. Přihlášky se přijímají do naplnění kapacity.
Účastnický poplatek: 50,- Kč (zahrnuje výklad lektora a obsáhlý písemný materiál, nezahrnuje dopravu a vstupy do objektů). Děti do 12 let zdarma. Koná se za každého počasí!

středa 9.11. /  VÍME, CO JÍME?
Přijďte si vyzkoušet jak zdravě, chutně a levně zařadit do našeho jídelníčku produkty biologického zemědělství. Tentokrát dostanete návody, tipy a recepty jak dělat zdravěji omáčky a přílohy, budeme si také povídat o špaldě. Program proběhne od 9:30 do 12:30 hod. v mateřském klubu Mateřídouška, srdečně ale zveme i zájemce o zdravou výživu z řad širší veřejnosti. Součástí je i procházka biozahrádkou, ochutnávka společně uvařeného jídla, bylinkový čaj, vytištěný recept a další informace.  K dispozici herna a zahrádka pro děti.  Svou účast je nutno vždy nahlásit nejpozději do předcházející středy na tel. 271 750 548.
Vstupné: Dospělý (+0-1 dítě) 120,-; dospělý + 2 děti 160,- Kč.

středy 9.11. a 16.11. /  FIGURÁLNÍ PERNÍK PODLE ŠABLONY
Cílem těchto dvou na sebe navazujících setkání je dát vám možnost nahlédnout do „kuchyně“ těch, kteří perníkové tvary nevypichují tvořítkem, ale vykrajují je podle šablony.
Ve středu 9.11. od 16:30 do 18:30 hod. si společně vytvoříme šablony na tvary, které si pak z připraveného těsta vykrájíte a upečete. Upečené tvary si uložíte do vámi donesených krabic.
Za týden - ve středu 16.11. od 16:30 do 18:30 hod.si své výrobky ozdobíte cukrovou polevou. Kdo si troufne, může si vyrobit figurky na malý betlémek.
S sebou: malý ostrý nůž, váleček na těsto, krabičku o velikosti min. 20x20cm a výšce 15 cm.
Zájemci hlaste se na tel. 271 750 548. Přihlášky se přijímají do naplnění kapacity. Rezervaci je nutno potvrdit uhrazením účastnického poplatku do 14 dnů po objednávce.
Účastnický poplatek: 250,- Kč za obě setkání (zahrnuje veškerý materiál, metodický list a lektorné). Dítě, které bude pracovat s rodičem z jednoho přiděleného kusu  těsta neplatí nic. Bude-li chtít vyrábět samostatně, musí zaplatit celý účastnický poplatek.

pondělí 14.11. /  ATELIÉR VČELKY MÁJI
Modelování zvířátek, malých betlémků či jiných drobností ze včelího vosku bude opět příjemným vyplněním předvánočního času. Program proběhne od 15:00 do 18:00 hod. Můžete přicházet během celého odpoledne, nejpozději však v 17:30 h, abyste si stihli vše vyrobit. S sebou si přineste ostrý nožík a krabici na výrobky.
Účastnický poplatek: dospělí 40,- Kč, děti od 4 let, studenti, důchodci 30,- Kč.

pondělí 21.11. /  ADVENTNÍ VĚNCE
Tradiční program, při kterém si vyrobíte adventní věnec, proběhne i letos ve dvou termínech. Při rozdělení účastníků do dvou skupin je na práci větší klid a panuje příjemná předvánoční atmosféra. První skupina bude pracovat od 13:30 do 15:30 h., druhá od 16:30 do 18:30 hod. Přineste si s sebou nůžky, případně i zahradnické nůžky, stuhy a čtyři svíčky. Na program je třeba se přihlásit na tel. 271 750 548. Přihlášky se přijímají do naplnění kapacity.
Účastnický poplatek: 100,- Kč. (Zahrnuje jedno slaměné kolo, drát, hřebíky, chvojí, suché květy, metodický list a lektorné.

středa 23.11. /  DRÁTOVANÉ DÁRKY
Toto tvořivé odpoledne je zaměřené na kombinaci přírodních materiálů a drátu.
Program se uskuteční od 16:30 do 18:30 hod. Zájemci hlaste se na tel.: 271 750 548, přihlášky se přijímají do naplnění kapacity. Rezervaci je nutné potvrdit uhrazením účastnického poplatku do 14 dnů po objednání.
S sebou: elektrikářské kleště.
Účastnický poplatek: 150,- Kč (zahrnuje práci lektora, metodický list, dráty a předměty na drátování).

středa 23.11. /  ZDRAVÍ NA DOSAH
Tentokráte na téma „Bachova květová terapie“. Voda vždy byla nenahraditelným pomocníkem k očistě těla i ducha, omývá, zchlazuje, čistí a také je schopna uchovávat různé jemnější vibrace, čehož se s úspěchem využívá při léčení homeopatií a Bachovými květovými esencemi. Součástí programu je procházka naším areálem, ukázka jednotlivých terapií, tématický text a bylinkový čaj. Program proběhne od 10:00 do 12:00 hod. v mateřském klubu Mateřídouška, srdečně ale zveme i zájemce z řad širší veřejnosti. Svou účast je nutno vždy nahlásit nejpozději do předcházející středy na tel. 271 750 548.
Vstupné: Dospělý (+0-1 dítě) 120,-; dospělý + 2 děti 160,- Kč.

sobota 26.11. /  PŘEDVÁNOČNÍ VYCHÁZKA
Abychom osvěženi mohli začít přípravu na Vánoce. Půjdeme dávno osídlenou kulturní krajinou za přírodou i starobylými památkami a nadýchneme se vůně cedru. Z Dubče do Koloděj.
Účastnický poplatek: 50,- Kč (zahrnuje výklad lektora a obsáhlý písemný materiál, nezahrnuje dopravu a vstupy do objektů). Děti do 12 let zdarma. Koná se za každého počasí!

středa 30.11. /  SVÍČKAŘSTVÍ
Dílnička ve znamení rozmanitých svíčkařských technik. Vyzkoušíte si výrobu svíček z včelího vosku, parafínových svíček litých i tažených. Své výrobky si samozřejmě odnesete domů.
Pokud chcete, můžete si s sebou vzít trochu vašeho oblíbeného éterického oleje a drobné přírodniny (mušle, kamínky apod.) na navonění a ozdobení svíček. Program se uskuteční od 16:30 do 18:30. Zájemci hlaste se na tel.: 271 750 548, přihlášky se přijímají do naplnění kapacity. Rezervaci je nutné potvrdit uhrazením účastnického poplatku do 14 dnů po objednání.
Účastnický poplatek: 180,- Kč (zahrnuje práci lektora a veškerý materiál).

sobota 3.12. /  STAROČESKÝ MIKULÁŠSKÝ JARMARK
Tradiční předvánoční setkání, při kterém máte možnost nakoupit si malé i větší vánoční dárky, zpříjemnit si sváteční chvíle se staročeskými řemeslníky, v dílničkách si vyrobit předměty vztahující se k Mikuláši a předvánočnímu času, zazpívat si vánoční písně, zahřát se medovinou… V podvečer se můžete setkat s postavami, které se na vsi v adventu pohybovaly. Přijde i Mikuláš se svou družinou. Jarmark proběhne od 10:00 do 16:00.
Vstupné: dospělí 60,- Kč, děti od 4 let, studenti, důchodci 30,- Kč, rodinné vstupné: 1 dospělý a 2 děti 100,- Kč, 2 dospělí a 2 děti 160,- Kč.

úterý 6.12. /  EKOLOGICKÁ DOMÁCNOST? PROČ NE!
Jak na to, aby naše ekologická stopa byla co nejmenší a přitom byla naše domácnost čistá a fungující? Přijďte, poradíme Vám, společně vše vyzkoušíme. K dispozici je herna pro děti.  Program proběhne od 10:00 do 12:00 hod. v mateřském klubu Mateřídouška, srdečně ale zveme i další zájemce z řad veřejnosti.  Svou účast je nutno vždy nahlásit nejpozději do předcházející středy na tel. 271 750 548.
Vstupné: Dospělý (+0-1 dítě) 50,-; dospělý + 2 děti 70,- Kč.

středa 7.12. /  OZDOBY Z KORÁLKŮ
Ozdoby z korálků – výroba tradičních ozdob. Nenáročná, příjemná práce – zvládnou začátečníci i starší děti. Uvidíte, že Vás tento materiál zaujme a oblíbíte si ho. Program se uskuteční od 16:30 do 18:30 Zájemci hlaste se na tel.: 271 750 548, přihlášky se přijímají do naplnění kapacity.
Účastnický poplatek: 120,- Kč (zahrnuje práci lektora a materiál).

pondělí 12.12. /  VÁNOCE NA STATKU – ve znamení zvonů, zvonků, zvonečků
Tradiční předvánoční setkání při zdobení perníčků, výrobě přáníček, ozdobiček  a  zvonečků. Před-vánoční atmosféru dokreslí povídání o starých vánočních zvycích a obyčejích, malá výstava betlémů či návštěva živého betlému. Program proběhne  od 14:00 do 18:00. Můžete přicházet kdykoli během odpoledne, nejpozději však v 17:00 h.,abyste si vše stihli vyrobit.
Vstupné: dospělí 50,- Kč, děti od 4 let, studenti, důchodci 30,- Kč, rodinné vstupné: 1 dospělý a 2 děti 90,- Kč, 2 dospělí a 2 děti 130,- Kč.

středa 14.12. /  VÍME, CO JÍME?
Přijďte si vyzkoušet jak zdravě, chutně a levně zařadit do našeho jídelníčku produkty biologického zemědělství. Tentokrát dostanete návody, tipy a recepty na vánoční cukroví, budeme si také povídat o ječmenu. Program proběhne od 9:30 do 12:30 hod. v mateřském klubu Mateřídouška, srdečně ale zveme i zájemce o zdravou výživu z řad širší veřejnosti. Součástí je i procházka biozahrádkou, ochutnávka společně uvařeného jídla, bylinkový čaj, vytištěný recept a další informace.  K dispozici herna a zahrádka pro děti.  Svou účast je nutno vždy nahlásit nejpozději do předcházející středy na tel. 271 750 548.
Vstupné: Dospělý (+0-1 dítě) 120,-; dospělý + 2 děti 160,- Kč.

23.12.05 - 1.1.06 / PERNÍKOVÝ BETLÉM
Po loňských příznivých ohlasech bude i letos v průběhu vánočních svátků přístupný krásný perníkový betlém Evy Kopecké a to v době od 23.12. 2005 do 1.1.2006 vždy od 14:00 do 15:00.
Vstupné: dobrovolné.

Tisk 31.8.2005 | Jiří Stach | Přečteno: 12844 x
 
 
Powered by PubliX  |   Kontaktujte nás  |  Grafická verze  |   Mapa serveru  |  Prohlášení o přístupnosti  |  Tisk  |  E-mail  |  RSS
Nahoru