ŽIVOTNÍ PROSTŘEDÍ > Nástroje ochrany ŽP > Environmentální vzdělávání, výchova a osvěta > Archiv starších zpráv

15. Biojarmark a Dožínkové slavnosti v Toulcově dvoře

(převzato ze stránek SEV hl. m. Prahy Toulcův dvůr http://www.toulcuvdvur.cz)

V polovině září proběhnou v hostivařském Středisku ekologické výchovy hl. m. Prahy Toulcův dvůr společně dvě velké akce – Biojarmark ekofarem a Dožínkové slavnosti. Jejich pořadatelé – Liga ekologických alternativ a Základní článek Hnutí Brontosaurus Botič tak navazují na dvouletou úspěšnou spolupráci.

Biorarmark a dožinkové slavnosti v Toulcově dvoře, 2006 Biorarmark a dožinkové slavnosti v Toulcově dvoře, 2006

 

Letos již 15. Biojarmark bude zahájen v pátek 19. září 2008 ve 14 hodin. I tentokrát se akce zúčastní více než tři desítky ekozemědělců a obchodníků s biopotravinami z ČR. Chybět opět nebudou přední zelináři, producenti výrobků z kravského i kozího mléka, ale ani ti, kdo nabídnou šťávy, mošty, biovíno, biopečivo, cukrovinky, studené i teplé vegetariánské či naopak masné speciality. Paletu nabídky doplní opět přírodě přátelská kosmetika, oblečení z biobavlny. Obecně se na prodejních pultech očekává dosud nejširší paleta zboží. Při nákupu, ale i ochutnávkách se hosté mohou od prodejců dozvědět více o jejich způsobu hospodaření, výrobě a zpracování nabízených produktů. Akci bude v pátek doprovázet zábavný program „Múzy kolem ekofarem“, který si klade za cíl zviditelnit fakt, že biorolníci žijí nejen kompostem, dojením mléka či balením bylinek, ale jsou mezi nimi i dosti kreativní lidé. Dokázat, že je to pravda přijede např. zpěvák a hudebník Patrik Fox se skupinou Radical z ekofarmy v Babinách u Ústí nad Labem, Pavel Březík ze Zlína, sóloviolista zlínské filharmonie a též syn někdejšího držitele Bartákova hrnce pro ekofarmu roku, nebo zpěvačka Jana Matoušková z firmy Pro-Bio. Biojarmark doplní též fotovýstava šéfa přední tuzemské firmy z oboru.

V sobotu 20. září od 10 do 18 hodin obohatí program Dožínkové slavnosti, které vyvrcholí v 15 hodin, kdy vjede do dvora našňořený žebřiňák s koňmi a chasou doprovázený průvodem s folklórní muzikou, při níž si lze i skočit v kole. Dvůr se na celý den kromě bioprodejců zaplní také řemeslníky a dalšími tradičními prodejci. Dítka i rodiče si budou moci vybrat z celodenní nabídky tvůrčích dílniček a her inspirovaných tématem dožínek. Děti si například vyzkouší přípravu chlebových placek - od vymlácení obilí až po pečení v peci.
Návštěvníci si budou moci rovněž prohlédnout zvířata farmy, historické prostory dvora - renesanční špýchar a gotický sklep.

Jako doprovodná aktivita bude letos Biojarmarku předcházet seminář nazvaný Pražské INFOdny. Tyto mají za cíl ukázat na tuzemských i zahraničních příkladech nemalý význam komunálních podpor solární energetiky a dalších obnovitelných zdrojů energie jako jazýčku na vahách při rozhodování občana – investora pořídit si čistý energetický zdroj. Pokud Vám tento termín nevyhovuje, nevěšte hlavu, obdobný seminář bude o pár dní později možno navštívit taktéž v Litoměřicích a v budoucnu i v dalších městech (více informací včetně možnosti zdarma se na seminář přihlásit naleznete na http://www.solarniliga.cz/).

Vstupné v pátek: dobrovolné
Vstupné v sobotu: dospělí 60 Kč, děti od 4 let, studenti, důchodci 30 Kč, rodinné vstupné: 1 dospělý a 2 děti 100 Kč, 2 dospělí a 2 děti 160 Kč
Více informací na: tel. 271 750 548 a 723 573 738


Brány statku se otevřou v pátek 19. září 2008 ve 14 h a až do večerní tečky v 19 h bude přístupný Biojarmark ekofarem.
V sobotu 20. září od 10 do 18 h budou společně probíhat Biojarmark a Dožínky.

Tisk 11.9.2008 | Jiří Stach | Přečteno: 14194 x
 
 
Powered by PubliX  |   Kontaktujte nás  |  Grafická verze  |   Mapa serveru  |  Prohlášení o přístupnosti  |  Tisk  |  E-mail  |  RSS
Nahoru