ŽIVOTNÍ PROSTŘEDÍ > Nástroje ochrany ŽP > Environmentální vzdělávání, výchova a osvěta > Archiv starších zpráv

Den stromů – 20. října

Obrázek bez popisku Nápad slavit Den stromů vznikl už v předminulém století ve Spojených státech, konkrétně v Nebrasce. Myšlenka oslav Dne stromů se rychle rozšířila z Nebrasky po celých Spojených státech a později i na další kontinenty. Datum oslav Dne stromů je různé - liší se podle klimatických podmínek a toho, kdy je možné stromy vysazovat. V říjnu už je také většina stromů vybarvena do krásy a stromy hrají všemi barvami.Ve střední Evropě a tedy i v Čechách připadá den oslavy stromů na 20. října.
V Čechách byly Svazem spolků okrašlovacích pořádány Stromové slavnosti poprvé masově v roce 1906. V tomto roce byla zasazena také Husova lípa pod Petřínem v Praze. Stará tradice byla v České republice obnovena 20. října 2000.

 

 

Akce pořádané v hl.m. Praze:

 

Středisko ekologické výchovy hl. m. Prahy Toulcův dvůr
16.10 – 22.10. Týden pro stromy na Toulcově dvoře
U příležitosti mezinárodního dne stromů, který připadá na 20. října, pořádá SEV Toulcův dvůr týdenní osvětovou akci pro všechny milovníky stromů s názvem Týden pro stromy v Toulcově dvoře. V rámci akce se můžete těšit na zajímavé přednášky a semináře, rukodílné i výtvarné dílničky, soutěže a výstavu o dubech. Budete moci obdivovat také práci řezbáře, bednáře nebo koláře.

 

Dendrologická zahrada v Průhonicích
18.10. (10:00-16:00) Den stromů v Dendrologické zahradě - Život v zahradě
Akce pro rodiny s dětmi, která je organizována ve spolupráci se SEV Toulcův dvůr. Námětem je letos „Přírodní zahrada“. Na každém z osmi stanovišť se hravou formou dozvíte, co můžete udělat pro to, aby Vaše zahrada ožila různými formami života.
více

 

Středisko ekologické výchovy Lesů hl. m. Prahy
19.10. (15:00 – Palác knih Luxor) Vyvrcholení výtvarné soutěže Duše stromů
Slavnostní vyhlášení výtvarné soutěže pro děti i dospělé Duše stromů. Vyhlášení výsledků soutěže se uskuteční v neděli 19. října 2008 v 15.00 v Paláci knih Luxor, v 1. patře u kavárny Café Luxor, kde budou předány ceny pro všechny věkové kategorie.
Dlouhodobý projekt Duše stromů organizuje Středisko ekologické výchovy Lesů HMP ve spolupráci s výtvarnicí Marií Brožovou. Součástí byly akce pro školy i veřejnost a vyhlášením výsledků soutěže bude tento projekt vrcholit.
V rámci projektu Duše stromů probíhá do 23.10. výstava obrazů Marie Brožové s tématikou stromů v budově Magistrátu hl.m.Prahy, ve Škodově paláci v Jungmannově ulici.
více na stránkách Lesů HMP

 

19. října - Den stromů v IKEA Černý most s Arnikou
Informační stánek v prostorách IKEA Černý most (napravo u východu z obchodního domu), kde budou připravené i soutěže pro děti.
Větší děti budou moci zodpovědět 10 otázkový kvíz o významu a ochraně stromů a pro menší děti jsou připraveny skládačky troj-obrázků, které jim odhalí, čím se živí některá lesní zvířata. Své znalosti o stromech si budou moci návštěvníci infostánků ověřit také při poznávání stromů podle různých znaků.
Pořádá: ARNIKA, http://www.arnika.org, ve spolupráci s IKEA


již proběhlo:
Den Stromů v Centrálním parku na Lužinách

sobota 11.10. - „Den stromů aneb NEPARKUJME V PARKU"
Na tradiční podzimní akci zvou Sdružení TEREZA, Ekocentrum Podhoubí a Odbor životního prostředí ÚMČ Praha 13.
více


další související informace:

Tisk 17.10.2008 | Jiří Stach | Přečteno: 14263 x
 
 
Powered by PubliX  |   Kontaktujte nás  |  Grafická verze  |   Mapa serveru  |  Prohlášení o přístupnosti  |  Tisk  |  E-mail  |  RSS
Nahoru