ŽIVOTNÍ PROSTŘEDÍ > Nástroje ochrany ŽP > Environmentální vzdělávání, výchova a osvěta > Archiv starších zpráv

Přes sedm tisíc dětí objevovalo s TEREZOU souvislosti svého jednání se životním prostředím.

Sdružení TEREZA uskutečnilo v roce 2009 přes 360 ekologických výukových programů pro více než 7000 dětí a studentů z pražských škol a okolí. Během výukového programu děti aktivně zkoumají životní prostředí a dopady lidské činnosti na něj. Učí se, jak samy mohou přispět k trvale udržitelnému životu na Zemi.

TZ Sdružení TEREZA z 7. 1. 2010

Sdružení TEREZA, ekologické vzdělávacá programy, ilustrační foto


„Chceme, aby se děti zajímaly o místo, kde žijí i o to, co se děje na opačném konci světa a byly motivovány měnit své každodenní chování v souladu s principy udržitelného života. Proto, připravuje výukové programy tak, aby se děti bavily a přitom přicházely na souvislosti mezi svým jednáním a stavem životního prostředí.“ Vysvětluje smysl ekologických výukových programů Martina Kubešová, koordinátor výukových programů ve Sdružení TEREZA.

Co je ekologický výukový program a pro koho je určen?
Ekologické výukové programy připravuje Sdružení TEREZA pro děti od mateřské školy až po středoškolské studenty. Učitelé přijdou se svou třídou do našeho centra nebo s námi vyrazí do terénu Prokopského údolí. Programem děti provází zkušený lektor, student vysoké školy. Výukový program je blok provázaných aktivit na jedno z témat environmentální výchovy (šetrný spotřebitel, globální problémy, živly…).

Jak je ekologický výukový program propojen s výukou environmentální výchovy ve škole?
Nabídka výukových programů vychází ze závazných školských dokumentů. Učitelé si vybírají program, tak aby zapadal do jejich výukového plánu. K programům, které jsou v cyklu, nabízíme návazné pracovní listy nebo tematické úkoly pro navázání na program ve škole. Cykly jsou na téma: šetrný spotřebitel, globální problémy nebo živly voda a vzduch.

Jaké byly programy v roce 2009?
V roce 2009 se uskutečnilo rekordních 362 výukových programů a zúčastnilo se jich 7240 dětí a studentů. Jak programy hodnotily děti:
„Zábava a přitom učení“
„Fajn poučení o globálních problémech“
 „Naučil jsem se, že se ve Fairtradu se nepodílí děti na výrobě“
„Byla to obrovská zábava a krásné zážitky se spolužáky“

Jak programy hodnotili učitelé:
„Díky moc, hodně jsem se o dětech dozvěděla“
„Je vidět, že lektoři jsou zkušení, že dokážou žáky zaujmout a výuka splní to, co se očekává“
 „Díky! Velmi přínosné pro mě i pro děti (informativně, ale i zážitkově)“


Ekologické výukové programy jsou
finančně podpořeny Ministerstvem životního prostředí a Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy v rámci společného programu Národní síť EVVO.
Ekologické výukové programy jsou
realizovány s finanční podporou Hlavního města Praha.

Kontakt:
Martina Kubešová
Sdružení TEREZA, Haštalská 17, Praha 1
Tel. 603 147 167, martina.kubesova@terezanet.cz


Sdružení TEREZA - Velké změny začínají od nejmenších
Naší vizí je společnost, ve které lidé mají rádi přírodu a místo, kde žijí, rozumí životnímu prostředí a jednají v souladu s udržitelným rozvojem. Naším posláním je vzdělávat děti, které takovou společnost budou vytvářet.

www.terezanet.cz


Ekologické výukové programy (EVP) jsou výchovně vzdělávací lekce, jejichž smyslem je obohatit vzdělávání na všech stupních škol o ekologický a environmentální rozměr. Programy jsou určeny také jiným organizovaným dětským kolektivům pod vedením dospělého.

Programy nejvýznamějších organizací realizujících EVP v aktuálním školním roce naleznete v seznamu na těchto stránkách.
V případě zájmu o konkrétní program kontaktujte, prosím, příslušnou organizaci.

 


Tisk 12.1.2010 | Jiří Stach | Přečteno: 30715 x
 
 
Powered by PubliX  |   Kontaktujte nás  |  Textová verze  |   Mapa serveru  |  Prohlášení o přístupnosti  |  Tisk  |  E-mail  |  RSS
Nahoru