ŽIVOTNÍ PROSTŘEDÍ > Nástroje ochrany ŽP > Environmentální vzdělávání, výchova a osvěta > Archiv starších zpráv

Už jdou ženci do dvora…aneb Biojarmark a Dožínkové slavnosti opět zaplní prostory Toulcova dvora

Ćlánek byl vytvořen na podkladě tiskové zprávy SEV Toulcův dvůr ze dne 13.8. 2010

V hostivařském Středisku ekologické výchovy hl. m. Prahy Toulcův dvůr proběhnou v polovině září společně dvě velké tradiční akce – Biojarmark ekofarem a Dožínkové slavnosti. Jejich pořadatelé – Liga ekologických alternativ a Základní článek Hnutí Brontosaurus Botič tak chtějí navázat na velmi úspěšnou čtyřletou spolupráci. 

 

SEV hl.m Prahy Toulcův dvůr, Biojarmark a Dožínkové slavnosti, 2009, ilustrační foto

17. Biojarmark bude zahájen v pátek 17. září 2010 ve 14 hodin. Letos se této vyhlášené akce zúčastní více než pět desítek ekozemědělců a obchodníků s biopotravinami z ČR i zahraničí. Široké skupině ekoproduktů bude i tentokrát patřit zvýšená kulinářská, osvětová i poradenská pozornost. Chybět opět nebudou přední zelináři, producenti výrobků z kravského i kozího mléka, ale ani ti, kdo nabídnou šťávy, mošty, biovíno, biopečivo, cukrovinky, studené i teplé vegetariánské či naopak masné speciality. Na své si samozřejmě ale přijdou i vegetariáni. Při nákupu, ale i ochutnávkách se hosté mohou od prodejců dozvědět více o jejich způsobu hospodaření, výrobě a zpracování nabízených produktů. Paletu nabídky doplní opět přírodě přátelská kosmetika, oblečení z biobavlny. Obecně se na prodejních pultech očekává dosud nejširší paleta zboží. Pro zájemce jsou připraveny i tradiční řemeslné výrobky, dárkové předměty a občerstvení s biocertifikátem i bez něj.

podrobné informace:
www.toulcuvdvur.cz/biojarmark

 

Kopa obilí, aby byla na poli…

SEV hl.m Prahy Toulcův dvůr, Biojarmark a Dožínkové slavnosti, 2009, ilustrační foto

Setkání obohatí v sobotu 16. září Dožínková slavnost Program bohatě zaplněných řemeslných a kulinářských stolů vyvrcholí v sobotu 16. září v 15 h, kdy vjede do dvora našňořený žebřiňák s pentlemi a květinami. Bude vlečen koňmi a doprovázen chasou či folklórní muzikou. Průvod projde dvorem a vybídne návštěvníky k oslavě ukončení sklizně. Ti si budou moci zatančit, zazpívat a pohodovat tradiční kulinářské speciality.

Dítka i rodiče si opět budou moci vybrat z celodenní nabídky tvůrčích dílniček a her inspirovaných tématem dožínek. Děti si budou udělat chlebové placky - od vymlácení obilí až po pečení na ohni či v peci. Na vylosované účastníky anket a soutěží čekají ceny v podobě biopotravin. Návštěvníci si budou moci rovněž prohlédnout zvířata farmy i historické prostory dvora - renesanční špýchar a gotický sklep.

Oslavy ukončení sklizně byly nejvýznamnějšími lidovými svátky, které neměly nic společného s církví, jejich kořeny byly totiž výlučně pohanské. Dožínky (nebo také obžínky, ožinky) se slavily ve všech krajích, kde se pěstovalo obilí. Z pole se na ozdobeném voze vezl poslední snop (svazek obilí), kterému se říkalo „baba, děd, nevěsta či barbora“. Lidé se zčásti vezli, zčásti šli pěšky vedle vozu, doprovázela je muzika a vždy si zpívali. Ze všech druhů obilí uvinuli věnec a předali jej hospodáři, kterému popřáli štěstí, zdraví a dobrou úrodu v příštím roce. Následovalo pohoštění a taneční zábava.   

podrobné informace:
www.toulcuvdvur.cz/biojarmark

 

Brány statku se otevřou v pátek 15. září 2006 ve 14 h a až do večerní tečky v 19 h bude přístupný Biojarmark ekofarem. V sobotu 16. září od 10 do 18 h budou společně probíhat Biojarmark a Dožínky.

Vstupné v pátek: dobrovolné
Vstupné v sobotu: dospělí 80 Kč, děti od 4 let, studenti, důchodci 40 Kč, rodinné vstupné: 1 dospělý a 2 děti 130 Kč, 2 dospělí a 2 děti 210 Kč

Na viděnou na Toulcově dvoře!


Místo konání a bližší informace:
Středisko ekologické výchovy hl. m. Prahy Toulcův dvůr
Kubatova 1/32, 10200 Praha 10 – Hostivař
Tel.: 271 750 548; e-mail: info@toulcuvdvur.cz; url: www.toulcuvdvur.cz/biojarmark
Doprava: ze stanic metra Skalka (A) či Opatov (C) autobusem č.177 do zastávky Toulcův dvůr


Kontakt pro media:
Renata Hladná – PR, tisková mluvčí
tel.: +420 728 302 397 
e-mail: hladna.renata@gmail.com
url: www.toulcuvdvur.cz


Odkaz na fotogaleriihttp://www.toulcuvdvur.cz/biojarmark/fotogalerie.asp

Tisk 15.9.2010 | Jiří Stach | Přečteno: 33857 x
 
 
Powered by PubliX  |   Kontaktujte nás  |  Textová verze  |   Mapa serveru  |  Prohlášení o přístupnosti  |  Tisk  |  E-mail  |  RSS
Nahoru