Tiskové zprávy

Praha bude řídit intenzitu veřejného osvětlení na pražském okruhu

 

Momentální hustota provozu bude od jara příštího roku rozhodovat o tom, jak silně budou svítit na části pražského okruhu lampy veřejného osvětlení. Moderní technologii založenou na detektorech již město nainstalovalo na Jižní spojce. Čidla budou od dubna hlídat aktuální situaci v dopravě a informace přenášet do dispečinku. Technici poté rozhodnou, zda na intenzitě osvětlení přidat, či naopak ubrat. Metropole si od projektu s názvem Dynamické město slibuje, že jí pomůže zjistit, zda je možné touto metodou ušetřit výdaje na spotřebu elektřiny. V budoucnu technologii plánuje využít i na dalších úsecích pražského okruhu.

 

„Veřejné osvětlení s možností ovlivňování jeho intenzity již dnes patří ke špičce technologického vývoje, a tak jsme se rozhodli ho vyzkoušet i v Praze. Věřím, že díky projektu se městu v budoucnu podaří brzdit růst spotřeby elektřiny. Moderní metodu využívají i jiné evropské metropole, například také Oslo a Kodaň,“ uvedl náměstek pražského primátora Pavel Klega.

Praha se rozhodla první část pilotního projektu s názvem Dynamické město vyzkoušet na Jižní spojce, a to v úseku mezi Černým Mostem a obchodním centrem Europark ve Štěrboholech. „V rámci projektu chceme nejprve vyzkoušet, jak funguje přenos a také zpracování údajů o hustotě dopravy. Tyto informace získáme z dvaceti hlavních detektorů. Jejich počet ještě hodláme v příštím roce rozšířit. Na jaře poté vyzkoušíme samotné řízení intenzity osvětlení,“ vysvětlil Pavel Klega.

V současné době je možné snížit intenzitu osvětlení na polovinu, a to v době, kdy na komunikacích typu Jižní spojky znatelně poklesne hustota dopravy. Tuto dobu však určují statistiky, které neodrážejí skutečný aktuální stav provozu. Zákon však umožňuje snížení vydatnosti osvětlení až o 25 procent v případě, že doprava zeslábne a aktuální pokles potvrdí zaručená dopravní data.

Jedním z hlavních důvodů, proč město spouští nový projekt, je úspora elektřiny. „Po roce 1999 jsme veřejné osvětlení modernizovali a úspornější technologie na čas zajistily pokles spotřeby elektřiny o osmnáct procent. Po roce 2006 se však začala opět zvedat. Způsobil to zejména nárůst veřejného osvětlení i zařízení, které je z něj napájeno, například semaforů, přisvětlení přechodů či kamer,“ sdělil Jaroslav Laňka, ředitel společnosti Eltodo-Citelum, jež má správu veřejného osvětlení v metropoli na starosti, a dodal: „Město nyní hledá cesty, jak celkovou spotřebu energie na veřejném osvětlení opět snížit, a to prostřednictvím moderních a osvědčených evropských metod a trendů. Jednou z nich je právě projekt Dynamické město.“

Praha bude technologii na prvním úseku zkoušet po dobu přibližně šesti měsíců. Pokud se prokáže, že nová metoda pomůže metropoli ušetřit finanční prostředky za spotřebu elektřiny, plánuje ji město využít i na některých jiných komunikacích, a to především na dalších částech současného a budoucího pražského okruhu.

 

 

V Praze 10. 12. 2008

 


Ing. Pavel Klega – náměstek primátora hl. m. Prahy odpovědný za hospodářskou politiku města.

Do funkce zvolen 30. 11. 2006. Působnost v oblasti správy městského nemovitého majetku, hospodářské politiky, ekonomického využití rozvojových lokalit a dále v oblasti zásobování vodou, rozvoje a správy kolektorové sítě a problematiky technické vybavenosti MČ.


 

 

Tisk 10.12.2008 | Administrator, OPR | Přečteno: 7943 x
 
 
Powered by PubliX  |   Kontaktujte nás  |  Textová verze  |   Mapa serveru  |  Prohlášení o přístupnosti  |  Tisk  |  E-mail  |  RSS
Nahoru