ŽIVOTNÍ PROSTŘEDÍ > Příroda, krajina a zeleň > Pražské studánky
Pražské studánky - Zlodějka
[ Úvodní stránka | Abecední seznam a rejstřík | Seznam v členění podle městských částí | Mapka ]
Popis:
Betonová skružová studna (průměr 110 cm) zakrytá nesnímatelným betonovým poklopem, vystupující 35 cm nad terén. 3,5 m pod studní ústí pod obráceným betonovým korýtkem vychází kovová trubka, z níž padá voda do malé tůňky a poté odtéká stružkou k potoku. Nad studánkou stála volně postavená dřevěná „A“ stříška vysoká 1 m, která však před časem zanikla.
Zajímavosti: Betonová stavba za studánkou je bývalý vodárenský zdroj pro Dědinu. Úpravy zde provedla základní organizace Českého svazu ochránců přírody Ochrana herpetofauny. V roce 2010 se připravuje celková rekonstrukce studánky. |
Odkaz do dynamické mapy
Městská část Praha 6 Katastrální území: Ruzyně Upřesnění polohy: Studánka leží na horním toku potoka, tekoucího od křižovatky ulic Drnovská a Evropská ke koupališti v Divoké Šárce (na jeho pravé straně), 25 m východně od vodárenského objektu.Na budově vodárny směrovka ke studánce.
|
Zajímavosti v okolí (chráněná území, naučné stezky, cyklistické trasy aj.):
Součást přírodního parku Šárka-Lysolaje.
Nedaleko studánky prochází žlutá turistická značka z Dolní Liboce do Nebušic.
V Divoké Šárce řada dalších studánek - Šestákova, Horní Šestákova, Šárecká Habrovka, Šárka, Franciho, Čertovka (zaniklá).
Další informace:
MHMP, Odbor ochrany prostředí, e-mail: oopsek@cityofprague.cz, Tel.: 236004246
Literatura:
Tesař O., Součková M.: Inventarizace zdrojů podzemních vod využitelných jako voda užitková ve Velké Praze (+ Seznam registrovaných zdrojů) - IKE s.r.o., Praha 1995
Ureš Eduard: Studánky Velké Prahy - Portál č. 32, Praha 1987 (str. 6)
Veger Jaromír: Prameny a vodovodní štoly na území Prahy - VÚV T.G.Masaryka, Praha 1993 (str. 22, 36)
Kvalita podzemní vody ve studánce
Podzemní voda v této studánce je chemického typu vápenato – sírano – uhličitanového typu se slabě alkalickým pH a dosti vysokou mineralizací.
Z hlediska analyzovaných chemických složek podzemní voda vyhovuje vyhlášce č. 252/2004 Sb. o pitné vodě. Dříve nárazově zvýšené obsahy dusičnanů klesly pod limitní hodnotu (50 mg/l).
V podzemní vodě z této studánky jsou ale nárazově zvýšené počty koliformních bakterií a Enterokoků, což indikuje přítomnost fekálního znečištění, které v okolí tohoto pramene prosakuje do horninového prostředí a podzemních vod!
Ostatní možné antropogenní kontaminanty (těžké a toxické kovy, ropné látky a chlorované uhlovodíky) zatím nebyly v této studánce zjištěny v nadlimitním množství.
Vydatnost tohoto pramene kolísá od 0,4 do 10 l/s. Vzhledem ke sníženým ovzdušným srážkám v posledních letech však tato vydatnost postupně klesá.
Trendy: počty fekálních bakterií kolísají, takže je nutno konstatovat, že nárazově dochází k přítoku znečištěné vody do studánky.