ŽIVOTNÍ PROSTŘEDÍ > Příroda, krajina a zeleň > Pražské studánky
Pražské studánky - Šárecká Habrovka
[ Úvodní stránka | Abecední seznam a rejstřík | Seznam v členění podle městských částí | Mapka ]
Popis:
Silný pramen z úpatí svahu zakrytý sedlovou stříškou z prken o délce hřebene 84 cm a dolním rozpětí 120 cm, hřeben 120 cm nad hladinou vody. Přední i zadní štít též zakryty prkny. Vlastní studánka veliká 74 x 48 cm, hluboká 35 cm. Čelní stranu studánky zajišťuje prkno se zářezem tvaru „V“, širokým 20 cm a hlubokým 8 cm, přes který přepadává voda. Pod přepadem 12cm hluboká tůň s pískem na dně, boky vyztuženy prkny a kameny.
Zajímavosti: Přívlastek „Šárecká“ je používán pro odlišení od dalších lokalit stejného jména v Praze. Dříve součást pozorovací sítě podzemních vod ČHMÚ (kód PP0906). Současná úprava provedena v roce 2004 a 2008 základním článkem Hnutí Brontosaurus „Kandík“ (na objednávku odboru ochrany prostředí MHMP). |
Odkaz do dynamické mapy
Městská část Praha 6 Katastrální území: Liboc Upřesnění polohy: Na úpatí nejzápadnější části zalesněného svahu Havírny (pod areálem zdraví) na pravém břehu potoka smšrem od sídliště Dědiny. Přístup přes potok a mokřiny po dřevěných lávkách.
|
Zajímavosti v okolí (chráněná území, naučné stezky, cyklistické trasy aj.):
Součást přírodního parku Šárka-Lysolaje, nedaleko přírodní rezervace a regionální bicentrum Divoká Šárka.
V Divoké Šárce řada dalších studánek - Šestákova, Horní Šestákova, Zlodějka, Šárka, Franciho, Čertovka (zaniklá).
Další informace:
MHMP, Odbor ochrany prostředí, e-mail: oopsek@cityofprague.cz, Tel.: 236004246
Literatura:
Tesař O., Součková M.: Inventarizace zdrojů podzemních vod využitelných jako voda užitková ve Velké Praze (+ Seznam registrovaných zdrojů) - IKE s.r.o., Praha 1995
Ureš Eduard: Studánky Velké Prahy - Portál č. 32, Praha 1987 (str. 6)
Veger Jaromír: Prameny a vodovodní štoly na území Prahy - VÚV T.G.Masaryka, Praha 1993 (str. 22, 36)
Kvalita podzemní vody ve studánce
Podzemní voda v této studánce je chemického typu vápenato – sírano – uhličitanového typu se slabě alkalickým pH a středně vysokou mineralizací.
Z hlediska analyzovaných chemických složek podzemní voda vyhovuje vyhlášce č. 252/2004 Sb. o pitné vodě. Dříve nárazově zvýšené obsahy dusičnanů klesly pod limitní hodnotu (50 mg/l).
V podzemní vodě z této studánky jsou ale nárazově naměřeny zvýšené počty koliformních bakterií, což může prokazovat přítomnost znečištění z povrchu, které v okolí tohoto pramene prosakuje do horninového prostředí a podzemních vod.
Ostatní možné antropogenní kontaminanty (těžké a toxické kovy, ropné látky a chlorované uhlovodíky) zatím nebyly v této studánce zjištěny v nadlimitním množství.
Vydatnost tohoto pramene kolísá od 0,1 do 2 l/s. Vzhledem ke sníženým ovzdušným srážkám v posledních letech však tato vydatnost výrazně klesá.
Trendy: počty koliformních bakterií stoupají, takže lze konstatovat, že dochází k přítoku znečištěné
vody do studánky.