ŽIVOTNÍ PROSTŘEDÍ > Příroda, krajina a zeleň > Pražské studánky
Pražské studánky - Pod Tvrzí
[ Úvodní stránka | Abecední seznam a rejstřík | Seznam v členění podle městských částí | Mapka ]
Popis
Skružová jímka o průměru 1 m, horní část obdélná 140 x 100 cm, zděná z cihel, vystupující pouze nepatrně nad povrch země, překrytá plechem a igelitem. Přepad pod zemí do betonové studny, vzdálené cca 6 m severozápadně, a poté odtok pod fotbalovým hřištěm do Rokytky.
Zajímavosti
Velice silný zdroj vody, používaný odnepaměti pro provoz dvora při tvrzi - voda čerpána pravděpodobně dodnes - čerpadlo při domu čp. 30 |
Odkaz do dynamické mapy
Městská část Praha - Kralovice Katastrální území: Kralovice Upřesnění polohy: Studánka leží pod koncem ulice Pod Hradem, jihozápadně od domu čp. 30 v kotlině, vytvořené umělou navážkou. |
Zajímavosti v okolí (chráněná území, naučné stezky, cyklistické trasy aj.):
Studánka leží v přírodním parku Rokytka. Bezprostředně nad ní se nachází kralovická středověká tvrz (nemovitá kulturní památka).
(aktualizováno 2005)
Informace:
MHMP, Odbor ochrany prostředí, e-mail: oopsek@cityofprague.cz, Tel.: 236004246
Literatura:
· Ureš Eduard: Studánky Velké Prahy - Portál č. 32, Praha 1987 (str. 11) ? - ztotožnění této lokality s „Kralovickým přepadem“ nejisté
· Veger Jaromír: Prameny a vodovodní štoly na území Prahy - VÚV T.G.Masaryka, Praha 1993 (str. 25)
Kvalita podzemní vody ve studánce
Podzemní voda v této studánce je chemického typu vápenato – sírano – uhličitanového typu se slabě alkalickým pH a dosti vysokou mineralizací.
Obsahy dusičnanů jsou vyšší, než připouští vyhláška č. 252/2004 Sb. o pitné vodě, a to cca o 25%.
Zároveň byly v podzemní vodě z této studánky naměřeny zvýšené počty psychrofilních bakterií, což může prokazovat přítomnost znečištění z povrchu, které v okolí tohoto pramene prosakuje do horninového prostředí a podzemních vod.
Ostatní možné antropogenní kontaminanty (těžké a toxické kovy, ropné látky a chlorované uhlovodíky) zatím nebyly v této studánce sledovány.
Vydatnost tohoto pramene je do 0,1 l/s. Vzhledem ke sníženým ovzdušným srážkám v posledních letech však tato vydatnost postupně klesá.
Trendy: koncentrace dusičnanů a počty koliformních bakterií rostou, takže lze konstatovat, že dochází k přítoku povrchové vody (splachy) do studánky.
Rozbory vody v pražských studánkách provádí 