ŽIVOTNÍ PROSTŘEDÍ > Odpady > Odpady v Praze - informace pro občany > Novinky a pilotní projekty

Češi loni poprvé odevzdali k recyklaci více než 1 000 tun použitých baterií ! Praha se podílela 43 procenty.

 

 logo ECOBAT

 HMP


(text převzat z tiskové zprávy společnosti ECOBAT ze dne 3.3. 2014)

Podle aktuálních údajů společnosti ECOBAT se v roce 2013 vybralo v České republice rekordních 1 031 tun použitých baterií a akumulátorů, což je meziroční nárůst o téměř 12 procent. Tímto množstvím se mj. podařilo naplnit dobrovolnou dohodu s Ministerstvem životního prostředí ČR. Jen v Praze se loni vybralo přes 447 tun použitých baterií, což je 43 procent celorepublikových výsledků.
Rok 2013 byl v oblasti zpětného odběru použitých baterií a akumulátorů přelomový hned ze tří hledisek. „Češi poprvé překonali psychologickou hranici 1 000 tun a zároveň odevzdali téměř třetinu baterií, které se v daný rok v průměru dostaly do oběhu,“ říká Petr Kratochvíl, jednatel společnost ECOBAT. „Také se nám podařilo naplnit dohodu s Ministerstvem životního prostředí ČR, ve které jsme se zavázali právě k tomu, že vybereme více než 1 000 tun.“

Krabička ECOCHEESE + baterie


Jak ale dodává, Česká republika stojí v této oblasti před nelehkým úkolem. Podle směrnice Evropské Unie totiž musí ČR zpětně odevzdat minimálně 25 procent baterií, které se daný rok dostanou na trh. „To se nám již několik let daří, loni jsme vybrali 32 procent. Nicméně od roku 2016 se minimální hranice zvýší na 45 procent,“ varuje s tím, že baterie jsou oproti papíru, plastům a sklu stále podceňovanou komoditou. „Je snadné malou baterii odhodit do koše. Neumím si ale představit, že by někdo udělal stejnou věc například s vysloužilým vysavačem,“ konstatuje Kratochvíl.


Podíl Prahy na zpětném odběru baterií v uplynulých třech letech

Graf zpětného oběru baterií za roky 2011 - 2013

Zdroj: Ecobat s.r.o., 2014


Metropole kraluje, ale jen díky firmám

Meziročně narostl loni objem odevzdaných použitých baterií a akumulátorů v Praze o bezmála 38 procent (z 325 na 447 tun). Z celkového objemu však 89 procent odevzdaly firmy. „Pouze 11 procent tvoří zpětný odběr od občanů. Takovýto nepoměr neplatí nikde jinde v republice,“ upozorňuje Kratochvíl. ECOBAT proto loni rozšířil v Praze počet sběrných míst zpětného odběru o více než sto na aktuálních 1 857 míst. „Všechny prodejny, které v rámci svého sortimentu prodávají přenosné baterie, jsou povinny baterie bezplatně přijmout, a to bez ohledu na jejich značku, velikost či množství,“ zakončuje. Kromě toho lze baterie odevzdávat ve sběrných dvorech a mobilních sběrnách nebezpečných odpadů. Společnost ECOBAT organizuje sběr baterii také na školách, úřadech a ve firmách.


Výchova k recyklaci už od školních lavic

Do zpětného sběru baterií se v Praze dlouhodobě aktivně zapojují mateřské, základní a střední školy, a to především v rámci projektu Recyklohraní, aneb Ukliďme si svět. K prvnímu pololetí školního roku 2013/2014 jich v Praze bylo celkem 213. Mezi nejlepší školy v kraji ve sběru baterií patřila loni například ZŠ Nad Přehradou 469, která odevzdala k recyklaci 283 kg baterií.


ECOBAT s.r.o., je nezisková organizace, která od roku 2002 zajišťuje zpětný odběr a recyklaci přenosných baterií v České republice.
V roce 2013 zpětně odebrala 1 031 tun baterií, což představuje 32 % baterií dodaných na trh. ECOBAT provozuje více než 18 000 míst zpětného odběru.
Kontakt:

ECOBAT s.r.o.: Eva Gallatová - manažerka marketingu
e-mail: eva.gallatova@ecobat.cz, tel.: + 420 733 182 188
www.ecobat.cz,  Facebook

Tisk 8.4.2014 | Miloš Cihelka | Přečteno: 66953 x
 
 
Powered by PubliX  |   Kontaktujte nás  |  Grafická verze  |   Mapa serveru  |  Prohlášení o přístupnosti  |  Tisk  |  E-mail  |  RSS
Nahoru