ŽIVOTNÍ PROSTŘEDÍ > Příroda, krajina a zeleň > Pražská příroda - známá, neznámá

Trasa č.2: Petřín - Smíchov aneb Z Petřína přes zahrady a parky na nádraží

trasa PETŘÍN - SMÍCHOV, ilustrační foto (Bertramka) orientační mapa (bude doplněna)

Úvod | Průběh trasy | Popis trasy | Zajímavosti | Zhodnocení trasy pro cyklisty | Fotogalerie | Zpět na seznam tras ]


Úvod

Trasa výletu vede, až na jednu větší křižovatku před hotelem Mövenpick, opravdu přes samé zahrady, parky a dokonce i jeden bývalý sad. Nabízí se vám tak nečekaně příjemná procházka zelení centrem Prahy.

RODINY S KOČÁRKY RODINY S MALÝMI DĚTMI A SENIOŘI CYKLISTÉ

Trasa není pro výlet s kočárkem příliš vhodná.

Na trase počítejte se stoupáním k Hladové zdi a následně s několika delšími schody.

Platí to co pro rodiny s kočárky.

Naopak pro malé děti může být trasa lákavá pro dostatek dětských hřišť.

Trasa pro jízdu na kole nevhodná.


Průběh trasy

Újezd – zahrada Nebozízek - zahrada Kinských – park Sacré Coeur- park Mrázovka – sady Na Skalce – park Santoška – Smíchovské nádraží.

Délka trasy je do 7 km.

 

Popis trasy:

km  Místo  Zajímavosti
 0 km

Úvoz

Začít tuto procházku můžete pod Petřínem na Újezdě prohlídkou Pomník obětem komunismu. První kroky pak vedou nahoru zahradou Nebozízku, nad budovu Sokolu Malá Strana k oblíbené soše K. H. Máchy. Nedaleko od sochy je Hladová zeď.


Pomník obětem komunismu

 zahrada Nebozízku

 Hladová zeď

 0,7 km

Hladová zeď

Průchodem v Hladové zdi projdete do Zahrady Kinských. Další cesta může vést přímo k letohrádku, ale příjemnější je projít si tuto zahradu důkladněji. Pokud sejdete k letohrádku, Musaionu, po jeho levé straně, nedaleko sochy H. Kvapilové, je branka ke krytým schodům, které vás dovedou dolů do Holečkovy ulice.

 Zahrady Kinských

 letohrádek, Musaion

 2,0 km

Holečkova ulice

Mírně nahoře naproti vám, na opačné straně Holečkovy ulice, je areál bývalého kláštera Sacré Coeur, vy však odbočte vpravo nahoru k nenápadnému domku č. p. 6 s pamětní deskou spisovatele Josefa Holečka, po kterém je celá ulice pojmenovaná. Kousek nad domem je přechod, který použijte a pokračujte přímo do uličky Kobrovy, na jejímž konci je park Sacré Coeur. Parkem projděte na opačný konec, samozřejmě se pokochejte netradičním výhledem z jeho vrcholku, a sejděte po schodech dolů přímo k rušné ulici Kartouzské.

 bývalý klášter Sacré Coeur

 spisovatel Josef Holeček

 park Sacré Coeur

 2,5 km

křižovatka Kartouzské a Plzeňské

Před vámi je rušná křižovatka, vyústění tunelu, nájezdy a tramvajová trať. Z tohoto nemilého prostředí se snadno dostanete pomocí světly řízených přechodů, musíte směřovat k Bertramce, tedy do uličky Mozartovy, kde již opět nastane klid. Po pravé straně minete nebo navštívíte slavnou Bertramku. Podél její zdi pak stoupá romantická cesta k oplocení sokolského letního cvičiště. Zde odbočte ostře vlevo.

 Bertramka
 3,9 km

park Mrázovka

Za cvičištěm podejdete unikátní lanovku, která spojuje dvě úrovně hotelu Mövempick a vstoupíte do dalšího parku na trase vycházky, který se jmenuje Mrázovka. Opět je jen na vás, jak si jeho cestička projdete, východ z něj však hledejte na opačné straně. Malá pěšinka se serpentinami sestupuje do ulice Na Zatlance, zde vpravo a hled vlevo do ulice U Santošky.

 Mrázovka
 4,5 km

sady Na Skalce

Ulice U Santošky přímo sousedí s pozoruhodným parkem, sady Na Skalce, pokud jej neznáte, budete opravdu mile překvapeni. Park není rozsáhlý a snadno jej celý projdete ke dvěma sborovým domům: Českobratrskému sboru a sousednímu Husovu sboru.

 sady Na Skalce

 Českobratrský sbor

 Husův sbor

 4,9 km

park Santoška

Nad oběma svatyněmi je svah s posledním park na vaší trase, který se jmenuje Santoška. Poslední cesta pak vede na opačném konci parku dolů, po nenápadných schodech dolů do ulice Radlické.

 
 5,9 km

Radlická ulice

Zde můžete nasednout na tramvaj nebo přejít po lávce přes nádraží na Smíchově a využít k návratu domů metra.

 


Zajímavosti na trase

0 km  Pomník obětem komunismu
 Pomník obětem komunismu

Dílo sochaře Olbrama Zoubka, připomínající oběti komunistické totality, a to jako symbolicky v podobě „mizejících“ postav, tak i fakticky pomocí konkrétních čísel počtu přímých i nepřímých obětí

 

0,2 km  Zahrada Nebozízek
 Výhled od Nebozízku

Městský park vznikl na místě středověkých vinic, k jejímž vzniku dal podnět Karel IV. Následně zde byly ovocné sady, které vlastnil tiskař Haas a po něm V. Amler, který pozemky v roce 1822 prodal pražské obci. Parkové úpravy započal F. Thomayer v souvislosti s Jubilejní výstavou, konanou v roce 1891, kdy byla rovněž vybudována sousední lanová dráha. Současná budova Nebozízek je novodobou replikou historické budovy, která musela být pro špatný stav stržena.

 

0,7 km  Zahrada Kinských
 Kinského zahrada s letohrádkem

Zahrada obklopuje vilu Kinských, má rozlohu 17 hektarů a její nadmořská výška se pohybuje v rozmezí 200 až 315 metrů. Vznik zahrady se udává v rozmezí let 1828 až 1861. V zahradě je řada staveb a parkových doplňků, například kostelík sv. Michala, vyhlídky, jezírka, ale také dětská hřiště. Zahrada prodělala v posledních letech důkladnou opravu

 

1,9 km  Letohrádek Kinských
 Kinského zahrada s letohrádkem

Vila vznikla v letech 1827 až 1831 podle návrhu arch. Jindřicha Kocha. Začátkem 20. století prodali Kinští letohrádek pražské obci. Čistě empírová vila má čelní stranu širokou 50 metrů. Letohrádek, známý též jako Musaion byl v roce 2005 zrekonstruován. Sídlí zde expozice zaměřená na lidovou kulturu České republiky

 

2,0 km  Sacré Coeur
 Výhled z parku Sacré Coeur

Pozdně klasicistní stavba je z roku 1872 vznikla jako konvent a pensionát pro výchovu dívek ze šlechtických a zámožných rodin. Kaple pak byla vybudována po roce 1882. V současnosti je objekt v soukromém vlastnictví a je komerčně využíván.
Volně přístupný park jižně od budov vznikl po roce 2004 a je plně věnován dětským hřištím a sportovištím. Zajímavostí parku je přístup lávkou přímo z prvního patra nákupního centra u Anděla

 

2,0 km  Josef Holeček

Český prozaik, básník, novinář a překladatel. Svoji tvorbou byl regionálně zaměřen na jižní Čechy. K nejznámějším dílům patří desetisvazková kronika Naši

 

3,0 km  Bertramka
Bertramka

Na místě původní vinice založila první usedlost po roce 1603 Anežka Kobrová. Koncem 17. století pak byla vybudována usedlost pojmenovaná po majiteli Františku Bertramu. Současná podoba je dílem oprav po požáru v roce 1871. Objekt je od roku 1964 památkově chráněn. Nad usedlostí je uzavřená zahrada, kde se příležitostně pořádají kulturní akce.

 

3,9 km  Park Mrázovka
Hřiště v parku Mrázovka

Nový park, vybudovaný po roce 2004. Investicí více než 6 mil. Kč zde vznikla sportoviště, dětská hřiště, terasy a upravené cesty.

 

4,5 km  Sady Na Skalce
Jezírko v parku Na Skalce

Vznik parku spadá do let 1891 až 1894 a vznikl na pozemku usedlosti Skalka. Pozemek věnoval smíchovské obci dosavadní majitel rytíř Eduard Daubek. V parku naleznete, jak název napovídá skalku, ale také litinový altánek a dole jezírko s poloostrovem.

 

4,9 km  Českobratrský sbor J. A. Komenského na Smíchově
 

Finance na stavbu svatyně získala církev mimo jiné i netradičním vydáním losů věcné loterie. Objekt byl věřícím předán 28. 10. 1931, ale dluh za stavbu byl vyrovnán až v průběhu druhé světové války. Členkou zdejšího sboru byla i Milada Horáková s rodinou.

 

4,9 km  Husův sbor na Smíchově
 

Svatyně v ulici Na Václavce vznikla po roce 1933 podle návrhu architektů E. Sobotky a V. Nekvasila.


Zhodnoceni pro cyklisty:

Jako celek není tato trasa pro cyklisty příliš vhodná, protože je zde řada prudkých stoupání vedoucích obvykle po úzkých parkových cestách, kde je jízda na kole buď nevhodná nebo přímo zakázaná.

Tisk 7.1.2011 | Jiří Stach | Přečteno: 63449 x
 
 
Powered by PubliX  |   Kontaktujte nás  |  Textová verze  |   Mapa serveru  |  Prohlášení o přístupnosti  |  Tisk  |  E-mail  |  RSS
Nahoru